Newsletter


g -

Kryształy Macro

Makrokosmos szkliw krystalicznych

Szkliwa krystaliczne potrafią zachwycać, ich urok jest jeszcze silniejszy, gdy zobaczymy je w skali makro. W powiększeniu możesz ujrzeć prawdziwe piękno struktur tworzonych przez naturę, czasami wyglądają jak ptasie pióra, kiedy indziej przypominają płatki śniegu i szron, który powstaje w zimowe poranki na szybach. Moc natury kreuje niesamowite formy, które od wieków zachwycały ludzi. W tej kategorii umieściłem fotograficzne zbliżenia makro konstrukcji kryształów, które trudno dojrzeć gołym okiem.

W celu uzyskania interesujących mnie powiększeń stosuję obiektyw Canon 100 mm f/2.8 L EF z dodatkowymi pierścieniami pośrednimi KENKO (36mm + 20mm +12mm). Dzięki takiemu zestawowi mogę z powiedzeniem osiągnąć bardzo wymagające zbliżenia kryształów. Jednak ostrzegam, również nie jest to takie proste, na jakie wygląda. Przy tak dużym powiększeniu ilość światła, które zbiera aparat jest bardzo mała, dlatego bez odpowiedniego doświetlenia nie mam szans na zrobienie dobrego zdjęcia, także każde choćby najmniejsze drganie jest odbierane przez czuły sprzęt i widoczne na zdjęciach.

 

W tym dziale możesz podziwiać tylko kilka fotografii z kryształami z bliska, więcej zdjęć odnajdziesz w kategorii GALERIA w albumach z fotografią makro. Czasami to, co jest widoczne gołym okiem znacznie różni się od zbliżeń, które wydobywają zawiłą strukturę kryształów. Dopiero wtedy widać, jakie niesamowite kształty formują się podczas rozrostu krystalicznej konstrukcji. Czasami możemy zobaczyć w nich “pajączki”, “kwiatki”, czy nawet “istoty z obcej planety” 😀

Dwa powyższe zdjęcia idealnie prezentują jak różne potrafią być kryształy. Po lewej stronie widzisz kształty romboidalne (grafitowe i zielone), natomiast po prawej mamy przykład “miotełek”, których opalizujący kolor uzyskałem w atmosferze redukcyjnej (beztlenowej). Skład chemiczny i temperatura, to główne czynniki wpływające na budowę kryształów, dlatego do pewnego stopnia mogę kontrolować formę uzyskiwanych wzorów.